Кинезите тестираат вештачка интелигенција која ќе оценува тестови во училиштата

Досегашните тестирања и споредби со оценките на професорите покажаа дека вештачката интелигенција е прилично добра во оценувањето на испитите и

Read more

Ако сакате вашето дете да оди во градинка и училиште, ќе мора да го вакцинирате

Македонија ќе формира Национално тело за вакцинација, кое ќе биде одговорно за целокупниот процес за вакцинација во земјава. Ова било

Read more

Со рецитали на бугарски песни, отворено првото бугарско училиште во Скопје

По пауза од 75 години, во Скопје е отворено бугарско училиште, објави Агенцијата за Бугарите во дијаспората (ДАБЧ) од каде

Read more

Тепачка во медицинското училиште „Панче Караѓозов“

Четворица ученици од трета година во средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ во Скопје, физички нападнале двајца свои врсници, ученици во

Read more

Внимавајте на децата: Враќањето од училиштата опасно заради загадениот воздух

Иако и премиерот Зоран Заев и кандидатите за градоначалници од СДСМ ветуваа чист воздух во Македонија, сепак граѓаните се гушат

Read more

Преживеани деца под урнатините на училиште по земјотресот во Мексико

Градоначалникот Хозе Луис Вергара потврди дека под урнатините со сигурност се наоѓа најмалку едно дете. Спасувачките тимови во Мексико Сити

Read more