Илинденска честитка од поранешниот претседател Иванов

Поранешниот Претседател на Република Македонија г-нот Ѓорѓе Иванов на својот фејсбук профил упати честитка по повод големиот Македонски празник –

Read more

Јованка Кепеска: Македонската држава: „општество за сите“ или „република“

Промовирани се два концепта  за македонската држава. Од СДСМ, под синтагмата „општеството на сите“, развиен до сгменти според Петар Атанасовски,

Read more

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, најостро го осудува физичкото насилство што се случи во текот на вчерашниот ден во КПУ Затвор Скопје – Скопје

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, најостро го осудува физичкото насилство што се случи во текот на вчерашниот ден во

Read more

Писмена изјава на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Доцна синоќа имавме можност да го видиме вистинското лице на владината коалиција на СДСМ и ДУИ која себеси се смета

Read more

ВИДЕО: Овие пратеници во Македонското Собрание гласаа за „Северна“ Македонија

Во ова видео ги има сите осумдесет и еден пратеник кој гласаа за промена на уставното име на Република Македонија.

Read more

АПЕЛ ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА , ЃОРГИ ИВАНОВ ОД КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО НА МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА ЕВРОПА, КАНАДА, АВСТРАЛИЈА

Во овие судбоносни мигови на историски одлики и премрежја , македонската дијаспора упатува апел до Претседателот Ѓорги Иванов, како единствена

Read more

Оливер Андонов: Уставните измени, историски парадокс и катастрофа за (само)укинување на Македонската нација и држава (втор дел)

Втор дел од научната анализа на Проф. Д-р. Оливер Андонов за уставните измени, историскиот парадокс и самоукинувањето на Македонската држава

Read more

Апелот за спас на името Република Македонија го подржуваат се поголем број на организации, јавни личности и граѓани

Организации, формални, неформални групи, движења и акции кои го подржаа Апелот за спас на името Република Македонија: Глобалната македонска мрежа

Read more

(ФОТО+ВИДЕО) Република Македонија денес го слави 27-миот роденден!

Македонија го слави Денот на независноста. „Бојкотирам” за 8-ми септември организира народна прослава. По повод 8-ми Септември – Ден на независноста

Read more

„Новости“: Москва подготвена да го поддржи осамостојувањето на Република Српска

Москва е подготвена да ја поддржи Република Српска во иницирањето на прашањето за осамостојување од Босна и Херцеговина, пред се

Read more