До Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Ахриепископија

Почитувани членови на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црка – Охридска Ахриепископија, ние Македонцие од Австралија и Америка упатуваме

Read more

Демант на изјавата на Заев за средбата со македонската дијаспора

Само два дена од нашиот демант на изјавата на “министерот”без ресор за Дијаспората, еве уште една лага поврзана со некаква

Read more

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: Јавно обраќање до Владата и пратениците – Македонци на владеачката коалиција по повод повторното изгласување на геноцидниот договор

Јавно обраќање до Владата и пратениците – Македонци на владеачката коалиција по повод повторното изгласување на геноцидниот договор со Грција

Read more

Македонската индустрија продолжува да тоне

Државниот завод за статистика денес уште еднаш ги потврди лошите економски политики на Владата на Република Македонија.Според објавените податоци, покрај

Read more

Денес во Женева беше доставена петицијата на Македонската Дијаспора околу спорот со името

Денеска Македонската дијаспора на една од седниците за Човекови права во ООН Женева, достави петиција со 10.000 потписи за заштита

Read more

„Додека земјите од Европа бележат економски раст, СДСМ и Заев ја зацврстија македонската економија на европското дно со раст од 0%“

Владата предводена од СДСМ ја доведе економијата на Република Македонија пред целосен колапс. Заев и СДСМ се однесуваат расипнички со

Read more

Атина: Заев во Давос договорил промена на уставното име, Коѕијас бара македонската влада јавно да го соопшти

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за „Еуроњуз“ побара од македонската влада јавно да го соопшти

Read more

ОМД: МАКЕДОНСКАТА ВЛАДЕЈАЧКА КОАЛИЦИЈА И СОБРАНИЕТО ГО ПРЕКРШИЈА УСТАВОТ

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува шеесет и деветте членови на Собранието на Република Македонија за денешнoтo усвојување на

Read more

„Уставобранители се наоѓаат во Шутка, додека владини претставници лицитираат со македонската историја и иднина

Во Македонија е узурпирана државата и укинато е владеењето на правото. Во Македонија денес сеуште има почитички затвореници. Уметници, интелектуалци

Read more

Македонската дијаспора гласно порача дека секогаш ќе стои на браникот за унитарна и суверена Македонија

Поддршката за Заедничка Македонија доаѓаше од целиот свет. Со истакнување на знамиња и мирни собири дијаспората се придружуваше кон своите

Read more