Јапонија одбележува 73 години од капитулацијата во Втората светска војна

Со церемонија во Токио, на која присуствуваа и јапонскиот император Акихито и премиерот Шинѕо Абе, Јапонија денеска ја одбележа 73-тата

Read more

Јапонската ракета МОМО не успеа и во вториот обид

Лансирањето на приватно развиената јапонска ракета MOMO-2 резултираше со катастрофален неуспех при самото лансирање. Вселенското летало се урна на Земјата

Read more

Абе: Јапонија ќе соработува со Русија за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Јапонија ќе сорботува со Русија за отстранување на нуклеарното оружје од Корејскиот Полуостров и за негова целосна денуклеаризација, изјави синоќа

Read more

Јапонците ќе откриваат рак преку урина

Јапонски научници работат на усовршување тест за откривање рак со помош на урина , јави АФП. Компанијата Хитачи, која ја

Read more