Путин е подготвен да го угости украинскиот претседател

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да биде домаќин на украинскиот претседател Володимир Зеленски на разговори во Москва во кое било погодно време за него.

Неговата изјава следува откако Зеленски пред два дена го покани Путин да се состане со него во регионот Донбас за да разговара за крај на конфликтот во источна Украина.

Украина на 20 април рече дека е постигнат „значителен напредок“ во разговорите за повторно воспоставување примирје со проруските сепаратисти на истокот на земјата, каде конфликтите и тензиите со Русија се интензивираат во последните неколку недели.

„Има значителен напредок“, изјави Олексиј Арестович, портпарол на украинската делегација, која учествува во преговорите организирани во врска со примирјето.

Сепак, тензиите не се намалуваат на фронтот и цивилите се плашат дека ќе продолжат тешки конфликти, пишува АФП.