Театарска претстава „Лерин, полиња жито, ридишта крв”

ЛЕРИН Полиња жито, ридишта крв од Русомир Богдановски Режисер: Слободан Унковски Играат: Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Стефан Вујисиќ,

Read more

Познато е кој ќе ја претставува Македонија на Евровизија

Комисијата одлучи дека песната „Lost and found“ на авторот на музика и текст Бојан Трајковски и во аранжман на продуцентот Дарко Димитров,

Read more

МРТ упати повик за избор на композиција за Евровизија 2018 во Лисабон

Македонската Радио Телевизија упатува јавен повик за избор на композиција којашто ќе ја претставува Р.Македонија на претстојниот Избор за Песна

Read more

Отворањето на изложбата „Москва Денес“ во Музејот на Град Скопје

Почитувани, Градот Скопје и Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија Ве покануваат на отворањето на изложбата „Москва Денес“ кое

Read more

Конкурс за државната награда за наука „Гоце Делчев“ до 15 февруари

До 15 февруари 2018 трае конкурсот на Министерството за образование и наука за доделување на наградата „Гоце Делчев” во 2018 година,

Read more