Европа против Трамп на Светскиот економски форум во Давос

Политичари, претставници на бизнисот и банкари ќе се состанат во швајцарското одморалиште Давос на Светскиот економски форум. Оваа година главната

Read more

Еден процент од најбогатите заработуваат 82% од парите на светско ниво

Јазот помеѓу богатите и останатите во светот дополнително се проширил минатата година, бидејќи мал процент на моќници продолжи да акумулира

Read more

Две бомби експлодирале во шопнг центар- терористички напад во Флорида

Две импровизирани експлозивни направи биле детонирани во трговскиот центар во Лејк Велс во Флорида, јавува „Еј-би-си њуз“. За среќа, никој

Read more

Талибанци упаднаа во најпознатиот хотел во Кабул, се ликвидираат гости

Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите, а потоа почнале и да

Read more

ФОТО: Папата Франциско венчаваше стујард и стујардеса во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуардот на авионот за време на летот од престолнината на Чиле, Сантијаго со градот

Read more

Тилерсон му се заканил на Ким: Продолжи со оваа политика и ќе те нападнеме

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, предупредил дека Северна Кореја, ако не се одлучи да преговара за својата нуклеарна програма,

Read more