Боинг издаде безбедносно предупредување и упатство за „737 Макс“

По падот на авионот на авионот на „Лион ер“ во Индонезија, на 29-ти Октомври, во кој загинаа сите патници и

Read more

Наскоро испорака на првите Сухој Су-57

Руското воздухопловство денес го потпиша првиот договор за добивање на 12 напредни ловци од 5-тата генерација Су-57. Најсовремените авиони треба

Read more

Јапонската ракета МОМО не успеа и во вториот обид

Лансирањето на приватно развиената јапонска ракета MOMO-2 резултираше со катастрофален неуспех при самото лансирање. Вселенското летало се урна на Земјата

Read more

Го викаат „Руска Невидлива Смрт“: Овој снајпер може да погоди паричка на растојание од 4.000 метри

Руската компанија „Лобајев Армс“ разви нова верзија од пушката „Skamrak SVLK-14s“, која е совршено прецизна и на растојание од четири

Read more

Сириско искуство: Во Русија направен блиндираниот пикап „Самум“ со топ калибар 23 мм

Во сириската војна, како и во другите воени конфликти во текот на изминатите децении, мошне се користени разновидни импровизирани борбени

Read more

Преживување во шума – совети на руските воени разузнавачи

Руските воени разузнавачи на 5 ноември го слават својот професионален празник. Тие често дејствуваат длабоко во непријателскиот тил и затоа

Read more

Русите креираа огноотпорна униформа(Видео)

Рускиот производител на тактичка опрема ЦНИИтомаш ( Централен научно-истражувачки институт за прецизно машинство) неодамна го прикажа својот најнов производ –

Read more

Кинескиот стелт Ј-20 е оперативен

Кинескиот стелт Ј-20 е оперативен. Военото Воздухопловство на Народно-ослободителната Армија на Кина (ВВНОАК) официјално ги воведе во вооружување ловците од

Read more