Две во едно: Телефон и таблет – Најава на иден нов комерцијален успех на Самсунг

Самсунг веќе неколку недели го најавува својот склоплив паметен телефон, а сега компанијата за прв пат го претстави вчера, за

Read more

Гутереш: Новите технологии носат предности, но и опасности

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш ги поздрави „огромните предности“ на новите технологии, но во исто време предупреди дека

Read more

ЕК: Безбедносниот пропуст на Фејсбук погодил пет милиони Европејци

Неодамнешниот безбедносен пропуст за кој соопшти социјалната мрежа Фејсбук погоди околу пет милиони Европејци, изјави еврокомесарката за правда Вера Јурова.

Read more

Секој на Фејсбук од сега добива посебна оценка за сигурност, еве за што служи и како се добива

Фејсбук откри дека ја оценува сигурноста на корисниците, како би се изборил со ширењето лажни вести. Иако звучи како нешто

Read more

Оваа апликација им стана „омилена“ на криминалците

Апликацијата за телефонски повици „Телеграм“ стана главниот канал преку кој холандските криминални групи ги договараат своите активности, тврди холандскиот весник

Read more

Круз-К е првиот руски смартфон со крипто-заштита

Автоматика, како дел од руската компанија Ростех, го лансираше првиот руски смартфон Круз-К со крипто-заштита. Што значи тоа? Моделот Круз-К

Read more

Кинезите тестираат вештачка интелигенција која ќе оценува тестови во училиштата

Досегашните тестирања и споредби со оценките на професорите покажаа дека вештачката интелигенција е прилично добра во оценувањето на испитите и

Read more

Претставени буџетските Nokia 5.1, 3.1 и 2.1 телефони

„HMD Global“ официјално претстави три нови „Нокиа“ телефони, со кои компанијата дополнително ја проширува својата понуда од средниот и нискиот

Read more