Две во едно: Телефон и таблет – Најава на иден нов комерцијален успех на Самсунг

Самсунг веќе неколку недели го најавува својот склоплив паметен телефон, а сега компанијата за прв пат го претстави вчера, за

Read more

Компанијата „Тесла“ назначи нов Шеф на Одборот на директори

„Тесла“ ја назначи Робин Денолм за нов претседател на Одборот на директори на компанијата Тесла. Функцијата беше испразнета откако Елон

Read more

Наскоро испорака на првите Сухој Су-57

Руското воздухопловство денес го потпиша првиот договор за добивање на 12 напредни ловци од 5-тата генерација Су-57. Најсовремените авиони треба

Read more

Јапонската ракета МОМО не успеа и во вториот обид

Лансирањето на приватно развиената јапонска ракета MOMO-2 резултираше со катастрофален неуспех при самото лансирање. Вселенското летало се урна на Земјата

Read more

Круз-К е првиот руски смартфон со крипто-заштита

Автоматика, како дел од руската компанија Ростех, го лансираше првиот руски смартфон Круз-К со крипто-заштита. Што значи тоа? Моделот Круз-К

Read more

Кинезите тестираат вештачка интелигенција која ќе оценува тестови во училиштата

Досегашните тестирања и споредби со оценките на професорите покажаа дека вештачката интелигенција е прилично добра во оценувањето на испитите и

Read more

Претставени буџетските Nokia 5.1, 3.1 и 2.1 телефони

„HMD Global“ официјално претстави три нови „Нокиа“ телефони, со кои компанијата дополнително ја проширува својата понуда од средниот и нискиот

Read more

Најголемиот паметен град во светот ќе никне на Филипините

Со одржливиот раст на економијата на Филипините локалниот пазар на недвижности продолжува да привлекува масивни инвестиции. Со самото тоа и

Read more

Lenovo го подготвува првиот вистински „all screen“ телефон

Потпретседателот на компанијата „Lenovo”, Чанг Ченг претстави „тизер” од новиот смартфон преку друштвената мрежа „Weibo”. А најверојатно станува збор за

Read more