Над 100 ученици учествуваа на меѓународниот натпревар OWLYPIA-The Intellectuals’ Challenge

Во просториите на ПСУ „Јахја Кемал“ на 9 и 10 февруари се одржа локалниот дел од меѓународниот натпревар OWLYPIA-The Intellectuals’ Challenge. На натпреварот се натпреваруваа 111 ученици од  11-17 годишна возраст

Read more

Две во едно: Телефон и таблет – Најава на иден нов комерцијален успех на Самсунг

Самсунг веќе неколку недели го најавува својот склоплив паметен телефон, а сега компанијата за прв пат го претстави вчера, за

Read more

Боинг издаде безбедносно предупредување и упатство за „737 Макс“

По падот на авионот на авионот на „Лион ер“ во Индонезија, на 29-ти Октомври, во кој загинаа сите патници и

Read more

Компанијата „Тесла“ назначи нов Шеф на Одборот на директори

„Тесла“ ја назначи Робин Денолм за нов претседател на Одборот на директори на компанијата Тесла. Функцијата беше испразнета откако Елон

Read more

Гутереш: Новите технологии носат предности, но и опасности

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш ги поздрави „огромните предности“ на новите технологии, но во исто време предупреди дека

Read more

ЕК: Безбедносниот пропуст на Фејсбук погодил пет милиони Европејци

Неодамнешниот безбедносен пропуст за кој соопшти социјалната мрежа Фејсбук погоди околу пет милиони Европејци, изјави еврокомесарката за правда Вера Јурова.

Read more

Секој на Фејсбук од сега добива посебна оценка за сигурност, еве за што служи и како се добива

Фејсбук откри дека ја оценува сигурноста на корисниците, како би се изборил со ширењето лажни вести. Иако звучи како нешто

Read more