Во пресрет на Велигден: Што значи секоја боја на велигденските јајца?

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската

Read more

ДЕНЕС Е ЛАЗАРЕВА САБОТА: Што значи овој голем празник?

Лазарева Сабота или Лазарица се празнува во спомен на Лазаревото воскресение. Именден празнуваат: Лазар, Лазарка, Лазо, Цветан Цвета и сите

Read more

Денеска е Четириесет Севастиски маченици – Младенци

Денеска е Четириесет Севастиски маченици – Младенци. Денеска именден празнуваат: Младен, Младенка… Овие 40-мина беа римски војници. За време на гонењето

Read more

Што треба да се прави на Чист понеделник и следните денови од Велигденскиот пост?

Денеска започнуваат велигденските пости. Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти

Read more

Прочка – празник на проштевањето и очистувањето од гревовите

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека

Read more

Десес го славиме најголемиот бранител на Православието

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 јануари. Денеска е Преподобен Максим Исповедник. Преподобен Максим се роди околу 580

Read more

Се празнува Водокрст, денес е строг пост

Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Празникот

Read more

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Бадник традиционално ќе

Read more