Денес е Митровден

Митровден  — голем христијански празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј, кој се празнува на 8 ноември. Празникот се слави

Read more

Ова никако не смеат да го прават домаќините за време на куќна слава, скоро сите прават голем грев

Православниот заштитник на еден македонски дом се обележува со одредени правила и обичаи. Меѓутоа, многу од обичаите немаат никаква врска

Read more

Преображение Христово, благословување на плодовите

Благословување на плодовите како благодарност кон Бога Празникот Преображение Господово спаѓа во големите празници што ги празнува Светата Христова црква,

Read more

Богородичен пост од денес до 28 август: Еве што е важно да знаете

Годината на секој православен христијанин ја одбележуваат 4 големи поста: велигденскиот, божиќниот, постот на светите апостоли и богородичниот. Денеска почнува

Read more

Утре е Св. Пантелејмон, заштитник на медицината – еве зошто на тој ден треба да започнете бизнис и да тргнете на пат

Свети Пантелејмон се родил во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка христијанка, Евула. Во младоста ја изучи лекарската вештина.

Read more

Во недела е голем празник- еве што треба да направат болните за да оздрават

Православните христијани оваа недела на 3 јуни го празнуваат Светиот цар Константин и неговата мајка Елена. Царот Константин Велики и

Read more

Денес е Велики петок, најтешкиот ден во годината

Велики Петок — ден од Страдалната Седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на

Read more

Денес е Велики Вторник, денот кога Исус изрекол многу поуки и параболи

Ноќта настапувала и Христос со апостолите, повторно, заминал да ноќева во Витанија, каде што било побезбедно и попријатно за сите,

Read more